Моля прочетете някои от най-често задаваните въпроси и техните отговори тук:
Иновацията е когато създадем или подобрим нещо като продукт, услуга или начин на правене на нещата така, че то да е ново или много по-добро от преди. Това може да е всичко – от нов телефон с по-добра камера, до нов начин на организиране на работата в офиса, което помага на хората да си вършат работата по-лесно и бързо. Идеята е тези промени да помогнат на продукта или услугата да се харесат повече на хората и да се продават по-добре, или да направят компанията по-успешна.
Иновация в инженерния контекст означава създаването на нови или значително подобрени продукти, процеси или технологии, които са практически приложими и търсени на пазара. Това включва разработването на нови машини, материали, софтуер или производствени методи, които улесняват и оптимизират работата, подобряват качеството и ефективността, и могат да доведат до икономически ползи. Иновациите в инженерството са ключови за технологичния напредък и устойчивото развитие.
Ние поощряваме участието на проекти с мултидисциплинарен характер. Например, вие можете да разработите софтуерен продукт, който помага за диагностиката на някакво заболяване, или да използвате нов вид материал за конструкцията нa някаква машина или детайл от нея, или да приложите изкуствен интелект в решаване на проблеми свързани с климата, или подобрите функционалността на роботизирана система или робот, или да подобрите дизайна на някакво устройство чрез прилагане на нови технологии. Последните са само примери и не бива да се ограничавате до тях. Всяка идея за проект, свързан с инженерните науки и която включва иновативност може да е успешна.
Вие имате вашите ръководители и преподаватели, които със сигурност могат да Ви съдействат да намерите подходящ ментор. При необходимост Научноизследователският сектор (НИС) на ТУ – София също може да ви съдейства при намиране на подходящ ментор. За целта се свържете с доц. Владислав Славов (v-slavov@tu-sofia.bg), опишете накратко каква е идеята на Вшия проект и с каква експертиза според Вас трябва да е ментора. В секция Ментори можете да видите имената и компетенциите на колегите, които са изявили желание да бъдат ментори в конкурса. В списъка ще намерите техните комптенции, по които да изберете най-пдходящия ментор за Вашия проект. Можете директно да пишете на електронната поща на ментора.
Да. Освен ментора, част от екипа могат да бъдат и други ваши колеги или съученици. Не се изисква те да са от Вашата специалност/направление. Сътрудничеството с колеги от различни специалности може да помогне за интердисциплинарността на Вашия проект.
Да, но в екип с ученик/ученици от технологичните училища на ТУ – София.
Проектни предложения могат да се предават от 10.10.2024 г. Срокът за кандидатстване през 2024 г. е 10.11.2024 г.
Да. Идеята на конкурса е участниците да разработят продукт, модел, макет, прототип, който може да е хардуер или софтуер или комбинация. Крайният продукт трябва да бъде новаторски т.е. подобрена версия на нещо съществуващо или напълно нов продукт.
Кандидатстването за конкурса е изцяло електронно. Менторът попълва формата за кандидатстване в електронната система на ТУ – София. Менторът трябва да въведе във формата служебна информация като: име на проекта, имена на членовете на екипа и др. Менторът ще въведе и детайлите по описанието на проекта, които се състоят в: описание на иновационното решение с кратко представяне на текущото състояние на проблема (до 3500 символа), планираните дейности, необходимите материали и материална база за осъществяване на проекта, аргументи за исканото финансиране, както и график за изпълнение на дейностите. Менторът ще попълни и спецификацията (подробностите) касаещи материалите и консумативите, които се предвижда да бъдат закупени по проекта и ще планира разходите за популяризиране на работата по проекта (например, участие в състезания, форуми и др.).
Ако проектът е одобрен и бъде финансиран работата по него ще започне след сключване на договор с ментора в началото на месец феврураи следващата година. Дейностите по проекта обикновено обхващат периода февруари- ноември като в края на месец ноември работата по проекта трябва да е напълно завършена и да се подготви отчет.
Всичко, каквото екипът счита, че ще е необходимо за успешно реализиране на проекта и е в рамките на максималния бюджет на проекта. При закупуването на стоки и услуги трябва да се спази Закона за обществените поръчки.
Проектните предложения се оценяват от експертна комисия по няколко критерия, които включват приложимост, полезност, иновативност на разработката, планът за популяризиране на резултатите и идеите на проекта, обосновани ли са добре предвидените разходи.
Един успешен проект не трябва да бъде ограничаван в начините и платформите за представяне. Екипът ще има свободата да представи проекта на избрани форуми и чрез подходящи платформи. ТУ – София ще организира форум, на който всички студенти и ученици ще имат възможност да покажат своята разработка пред техните колеги, приятели, близки и роднини, както и представители на академичната общност и индустрията. ТУ – София ще представи дигитална платформа за представяне на проекта и екипа, който го е разработил.
Всички участници, които успешно завършат своя проект ще получат сертификати за участие в разработката на научно-приложен проект.
НИС на ТУ – София ще направи всичко възможно да Ви съдейства и отговори на всякакви въпроси, свързани с конкурса. Не се колебайте да се свържете с доц. Владислав Славов (v-slavov@tu-sofia.bg).
Имате още въпроси?
Пишете на доц. Владислав Славов